Vývoj vzdělanostní struktury absolventů středního vzdělávání
Struktura absolventů středního a vyššího odborného vzdělávání v Královehradeckém kraji kopíruje situaci v celé České republice.
V průběhu minulých let došlo k výraznému poklesu podílu absolventů ve skupinách oborů vzdělání E a H (střední vzdělání s výučním listem), zatímco ve skupinách oborů vzdělání M (střední vzdělání s maturitní zkouškou) tento podíl spíše stagnoval a ve skupinách oborů K (všeobecné střední vzdělání s maturitní zkouškou) a oborů L (obory poskytující střední odborné vzdělání s maturitní zkouškou a odborným výcvikem) počet absolventů narůstal. Královehradecký kraj tak potvrzoval zvýšený zájem absolventů základních škol o gymnaziální vzdělávání a o studium učebních oborů s maturitou.
Zajímavé je, že podíl absolventů skupin oborů vzdělání E a H je po celou dobu sledovaného období vyšší než republikový průměr, naopak podíl absolventů gymnázií začal republikový průměr postupem času dohánět a v loňském roce jej poprvé překročil. V případě maturitních oborů, a to jak v případě skupin oborů M (střední vzdělání s maturitní zkouškou) a L (obory poskytující střední odborné vzdělání s maturitní zkouškou a odborným výcvikem) se podíly drží pod průměrem České republiky.
Obecně lze tedy konstatovat, že populace v Královehradeckém kraji v minulosti více upřednostňovala všeobecné vzdělávání před odbornou přípravou. Jak je však zřejmé (ze struktury přijímaných žáků, v kraji se podařilo tento trend postupem času zastavit).